Откриване на дейностите по проект „Изследване на отношението между медицинска наука и граждани чрез методите за анализ на големи масиви данни (Big Data): върху примера ваксинирането и хомеопатията“.
На 17.01.2020 г. се проведе първа, откриваща, вътрешна работна среща на екипа по проект „Изследване на отношението между медицинска наука и граждани чрез методите за анализ на големи масиви данни (Big Data): върху примера ваксинирането и хомеопатията“.
Целта на проекта е да се хвърли светлина и да е изследва следния проблем: как и защо въпреки че днешното съвремие и социален живот са основани на продуцираните от модерната наука факти, доказателства и технологии, а всекидневният живот е силно сциентизиран, се наблюдава все по-голямо разпространение на скептицизъм към науката, антиилектуалистки движения и търсене на алтернативни форми на познание. Това предполага изследване на съвременните трансформации на отношенията наука публика в България, отварянето на научната практика и иновациите към гражданите и автономното участие на заинтересованите дейци във формирането на знания и нагласи по отношение на една конкретна област на приложение на модерната наука – медицината.
На срещата се обсъдиха организационни въпроси, засягащи оперативното управление на проекта и прие се план за стриктното изпълнение на програмата. Очерта се работната програма за първото шестмесечие: изготвяне на теоретичен модел, който предполага преглед и анализ на съществуващата литература по проблема; разработване на предварителни (работни) хипотези и индикатори, както и типологии във връзка с очертаването на „съвременния пазар на знание“ и ключовите дейци във всяка от тези „ниши“.
Специфичната цел на проекта е да се изучи разпространението, употребата и влиянието на някои псевдонаучни и интегративни форми на знание със значим обхват сред българското общество. Изследователският обсег е фокусиран върху два горещи случая от сферата на медицината и общественото здраве – съпротивата срещу задължителните имунизации и все по-големия обхват на хомеопатията и нейната разраснала се популярност сред пациентите и самите лекари и фармацевти.
Ръководител на проекта е проф. Иван Чалъков, а в екипа влизат учени от катедра „Приложна и институционална социология“ и излседвателски център „Наука, технологии, иновации“ към Философско-исторически факултет на Пловдивски университет, от Химически факултет, от Института за изследване на обществата и знанието при Българска академия на науките, от Томски държавен университет (Русия). Проект „Изследване на отношението между медицинска наука и граждани чрез методите за анализ на големи масиви данни (Big Data): върху примера ваксинирането и хомеопатията“ е финансиран по конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания на Фонд научни изследвания към МОН (№ КП-06-Н35/13)