- This event has passed.
Кръгла маса: Войната в Украйна и европейската (дез)интеграция: възможни оси за промяна
март 22, 2022 @ 10:30 am - 5:30 pm
ПУ „П. Хилендарски”, зала “Компас” и чрез онлайн връзка, час: 10.30 – 17.30
Zoom Meeting ID: 267 980 0811, Passcode: 0bm0Li
Иван Кръстев определи войната в Украйна като край на продължилият повече от 30 години „мирен ред в Европа“ след края на Студената война и опасно начало на нова епоха, в която е възможно да се променят самите принципи и правила на международните отношения и в някакъв много важен смисъл – самият свят в който ние, европейците, живяхме досега. Изминалите няколко седмици са твърде кратък период, за да си дадем ясна сметка за основните измерения на промяната, но началото на нейното осмисляне вече е поставено.
„Център за високи постижения Жан Моне“ към Пловдивски университет реши да организира дискусионен форум, на който кризата и военният конфликт в Украйна ще бъдат разгледани през фокуса на основните изследователски направления в неговата специализация:
1) демокрация, право и върховенство на закона, включително перспективите за разширяване на ЕС, консолидацията и позиционирането му като глобален фактор за стабилност на геополитическата карта на света;
2) благосъстояние, социални и младежки политики в контекста на европейските ценности и идентичност;
3) наука, технологии и иновации в контекста на военното противопоставяне – съдбата на „зелената сделка“ след промяната в търговските взаимоотношения между ЕС и Русия.
Целта на дискусията е да се направи първоначален опит за оформяне на тези и други ключови оси на случващата се промяна и техните явни и скрити ефекти върху процесите на европейска интеграция и дезинтеграция, включително мястото на България в тези процеси.
Откриване на семинара (кръгла маса) от ръководителя на център “Жан Моне” проф. Чалъков; 10.30-10.40
I панел: „Хуманитарна криза, социални и младежки политики в контекста на европейските ценности и идентичност”, (доц. Сийка Ковачева) 10.40-12.40
II панел, „Демокрация, право и върховенство на закона, включително перспективи за разширяване, консолидация и позициониране на ЕС като глобален фактор за стабилността на геополитическата карта на света“ (модератор д-р Димитър Панчев) 12.50-14.30
III pанел: Наука, технологии и иновации в контекста на военно противопоставяне – съдбата на „зелената сделка” след промяната в търговските отношения между ЕС и Русия (модератор доц. д-р Тихомир Митев) – 15.00-17.15 ч.