Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Лекция 2: Христо Христов, изпълнителен директор на Дарик Радио и част от борда на директорите на фонд Endeavor

април 8, 2022 @ 4:00 pm - 6:00 pm

Събитието ще се проведе в хибриден вариант

8 април, 16:00 ч., 11-а аудитория,

Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/87963604536?pwd=ODVkeEo1QTFSUzhieXRUWmEyVXE1QT09

Meeting ID: 879 6360 4536
Passcode: 178071

За лектора:

В момента Христо Христов е изпълнителен директор на Дарик радио. През 2005 г. основава сайта за дигитални новини Dariknews, който по-късно придобива Netinfo и така създава най-голямата дигитална медийна компания в България. Като главен изпълнителен директор на Netinfo компанията нараства три пъти. Опитът на Христо включва работа като журналист в Би Би Си Лондон и Дарик радио София. Христо Христов инвестира във Fintech, Legal tech и маркетплейс стартъпи и е в управляващия борд на два фонда: Eleven и Endeavour Catalyst II. Той е част от консултативния съвет на Българската стартъп асоциация – БЕСКО. Завършил е право в Софийския университет и е ментор в няколко стартиращи организации. Повече информация има тук: https://www.endeavor.bg/board/hristo-hristov/?order=ASC&orderby=title

 

За цикъла от лекции:

С настоящата серия от лекции екипът на Центъра за високи постижения „Жан Моне“ цели да подпомогне учените и студентите в Пловдивски университет и останалите университети в града във връзка с предизвикателствата по изграждане на новата мрежа от изследователски университети в България. Лекциите са отворени както за членовете на академичната общност от ПУ, така и за учени и студени от останалите пловдивски ВУЗ, особено тези от Медицински университет Пловдив, който е водещия изследователски университет в града.

Центърът и неговите сътрудници имат акумулиран опит в областта на социология на иновациите и икономика на техническата промяна, включително по управление на приложните изследвания, трансфер на технологии, академично предприемачество и създаване на университетски спин-офф фирми, както и патентната защита научни резултати. Част от този опит е натрупан и в рамките на двата проекта „Университетски център за трансфер на знания и технологии „Пълдин“ (финансиран от Фонд Научни изследвания при ПУ „Паисий Хилендарски“, конкурс „Инкубатор за наука и предприемачество“ (2011-2012) и „Изграждане на капацитет за трансфер на технологии в ПУ „Паисий Хилендарски“, (ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“, К-21-00-9/02.10.2013, 2012-2015 г.).

Лекциите целят да изяснят основите на взаимоотношенията между университетите и фирмите от индустрията и останалите сфери на икономиката и обществото, основните психологически, организационно-културни и финансови проблеми в този процес, както и необходимите стъпки за създаване на подходяща институционална, правна и организационна атмосфера в университета, стимулираща академичното предприемачество и трансфера на технологии на институционално ниво.

Макар усилията за стимулиране на академичното предприемачество в ПУ да започнаха още от 2011 г., все още предстои много работа. Ключова предпоставка за изграждане на ефективна и устойчива предприемаческа среда е научно-приложната дейност и трансферът на технологии, като неин фундамент, да бъдат положени в стратегически контекст и климат на мотивиране, овластяване и гласуване на доверие на непосредствените изпълнители – от студентите и докторантите до професорите. Успешното реализиране на мисията на изследователския университет – измервано с броя патенти, стартиращи фирми, публикации в реферирани списания в Q1 и Q2 и други показатели, предполага създаване на условия, улесняващи инициативата и самоорганизацията „отдолу“ в съчетание с висококачествени финансови, счетоводни, патенти-юридически и други услуги. И всичко това трябва да бъде съпътствано от непрекъснати усилия за удържане и повишаване на качеството на фундаментално-научните изследвания.

Details

Date:
април 8, 2022
Time:
4:00 pm - 6:00 pm
Event Tags:
, ,

Organizer

Център за високи постижения „Жан Моне“