
По време на събитието ще се състоят на здравни беседи с експерти, безплатни здравни прегледи от лекари и ще има осигурен бюфет.
Събитието „Фестивал на здравето“ в село Сърнегор ще се състои на 10 май (събота), от 10 до 14 ч. Организатори са българският екип на проекта „Персонализирано изследване за първична превенция на рака чрез участие на гражданите и дигитално активирана социална иновация“ (4P-CAN), състоящ от експерти с дългогодишен опит от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и Медицински университет – Пловдив, в партньорство с лекарите от Съвместната онкологична национална мрежа, създадена във Варна.
Фестивалът цели:
- да предостави на жителите на Сърнегор и гости от съседни село възможност да представят своите здравословни проблеми пред лекарите и социални изследователи;
- да ги информира за това как начинът на живот, храненето, физическата активност и различните хронични заболявания рефлектират върху потенциалните рискове за здравето;
- да представи ясна картина на съвременните медицински достижения по отношение на превенцията на възникване на социално значимите заболявания.
Фестивалът ще се открие с малък концерт в залата на училището в селото, след което ще има здравна беседа и безплатни прегледи от д-р Иван Кръстев, ортопед и травматолог, и д-р д-р Румен Кайнаров, общопрактикуващ лекар, от Медицинска академия Пловдив.
Ще бъдат обособени три здравни пункта, където лекари специалисти ще преглеждат безплатно желаещите посетители на фестивала.
Седмица по-късно, на 17 май от 10 ч., жителите на Сърнегор ще се запознаят и с д-р Роман Калинов от Медицинския университет в Пловдив, специалист по белодробни заболявания. Той ще проведе здравна беседа и ще извършва безплатни прегледи за желаещите.
Проектът „4P-CAN“ започва в средата на 2023 г. и в него лекари и социални учени изучават индивидуалните нагласи към рисковите фактори с влияние върху първичната превенция на рака –тютюнопушене, консумация на алкохол, липса на физическа активност, наднормено телесно тегло, ваксиниране срещу човешки папиломавирус и вируса на Хепатит Б, както и замърсяването на околната среда. Той се осъществява в 6 държави от Източна Европа – Румъния, България, Република Молдова, Северна Македония, Черна гора и Украйна.
